Dňa 24. októbra sa žiaci 9.B zúčastnili prednášky s názvom Potulky po Spiši v Mestskej knižnici v Kežmarku. Exkurzia vhodne pripadla na Medzinárodný deň (školských) knižníc. Počas prednášky sa žiaci dozvedeli rôzne informácie o troch spišských mestách - Kežmarok, Levoča a Stará Ľubovňa, vypočuli si miestne povesti a oboznámili sa so spišským nárečím. Následne si v kežmarskej výstavnej sieni pozreli aktuálnu výstavu Ján Kollár - Slávy dcéra. Exkurziu zakončili prehliadkou kežmarských pamiatok.
Mgr. Zuzana Vaverčáková
Na našej škole sa do kampane zapojili i žiaci 5.B triedy. Spolu s pani učiteľkou Medovou si zostavili krásnu nástenku a potravinovú pyramídu. Diskutovali o jednotlivých denných témach a pripomenuli si tak význam zdravého stravovania pre naše zdravie.
Pani učiteľka Šoltýsová v rámci matematiky so žiakmi 9.B podiskutovala o jablku a neostali iba pri slovách. V skupinách si vypracovali matematické úlohy o jabĺčkach a takto spojili príjemné s užitočným.
Pani učiteľka Laskovská pripravila so žiakmi 9.A zdravé raňajky a v rámci vyučovania biológie s jednotlivými triedami vytvorila projekty na tému Zdravá strava, poznávali a ochutnávali ovocie a zeleninu, porozprávali sa o mede a vypestovali si mikrozeleninku.
Výtvarné práce žiakov 6.C, ktoré vznikli pod dohľadom pani učiteľky Kaprálovej spolu s básničkami na tému Načo sú nám polia, sady... od Janka Kokyho z 5.B a Olivera Pištu zo 6.C, ktorých viedla pani učiteľka Dutková a ďalšími našimi aktivitami boli zaslané do súťaže Hovorme o jedle.
Všetkým zapojeným žiakom i vyučujúcim ďakujeme.
Anna Galschneiderová
Pri príležitosti týždňa Hovorme o jedle sme si so žiakmi 7.A pripravili deň plný aktivít a zdravých dobrôt. Nezabudli sme ani na mladších spolužiakov, ktorým sme pripravili tematické hodiny a takto sme si vzájomne odovzdali vedomosti a dobrú náladu. Ďakujem mojim šikovným siedmakom za aktívnu prípravu tohto dňa, štvrtákom srdečne ďakujeme za sladkú odmenu, ktorou sa starším spolužiakom poďakovali za pripravenú hodinu na tému Cesta chleba a kolegovi Miškovi Babejovi za prípravu a realizáciu pohybových aktivít pre žiakov. V priloženom videu si pozriete viac z nášho veselého dňa.
Anna Galschneiderová
Dňa 23.10.2024 sa na našej škole uskutočnila zaujímava súťaž v silovom štvorboji. Naši žiaci si mohli vyskúšať svoje všeobecné silové schopnosti v šplhu bez prírazu, zhyboch, sed – ľah za 30 s a v trojskoku znožnom z miesta. V príjemnej atmosfére sa stretlo 21 žiakov II. stupňa v dvoch kategóriach. Všetci súťažiaci išli na dno svojich síl a podávali výborné výkony. Víťazom v kategórii 7.- 9. ročník sa stal Kevin Čonka z 8.B a v kategórii 5.- 6. ročník sa stal Oliver Pišta zo 6.D triedy. Športové popoludnie sa páčilo a poďakovanie patrí aj CVČ Veľká Lomnica za odmeny. Súťaž pripravili Mgr. Milan Tropp, Mgr. Jozef Cvaniga a Mgr. Nikolas Kuruc.
Dňa 23.10 2024 žiaci 5.A a 6.A navštívili Planetárium v Košiciach. Dozvedeli sa všetko o vesmíre,slnečnej sústave a jej planétach, hviezdach a súhvezdiach. Keďže piataci sa o slnečnej sústave práve učia, rozšírili si svoje vedomosti. Šiestaci mali možnosť zistiť, čo si ešte pamätajú a pripomenúť si niektoré zaujímavosti. Najviac sa žiakom páčilo pod kopulou a hviezdnou oblohou, kde pozorovali pohyby jednotlivých planét. Na záver spoločne s lektorkou hľadali na hviezdnej oblohe svoje znamenia zverokruhu.
Mgr. Martina Medová, Mgr. Katarína Krupeľáková
"Čistú radosť hľadaj pri stromoch a kvetoch, pri vtákoch v ovzduší a pri rybách vo vode." - Otto František Babler
Pri príležitosti Dňa stromov, ktorý si pripomíname 20. októbra sme spolu s našim lesným pedagógom a žiakmi 7.A triedy nechali „Rozprávať smrek“. Veľmi peknou a zaujímavou aktivitou sme si pripomenuli význam a dôležitosť stromov a zároveň aj priradili obrázky rastlín a živočíchov k jednotlivým etážam stromu. Na záver sme sa zahrali hru „Hádaj kto som?“ a takýmto spôsobom sme spoločne poďakovali za každý jeden strom.
Anna Galschneiderová
Myslím si, že „deň učiteľov“ nie je len oslava, ale aj výzva pre učiteľov, aby vyjadrili, ako môžu prispieť či už tradičnými alebo inovačnými prostriedkami k maximálnym hodnotám. „5. október sa každoročne oslavuje ako Svetový deň učiteľov“. Počas tohto dňa by mal celý svet upriamiť pozornosť na dôležitosť učiteľského povolania.
„Učiteľom hodným tohto mena je ten, ktorý vzbudzuje ducha slobodného premýšľania a rozvíja cit osobnej zodpovednosti“.
Mgr. Mária Cehuľová, žiaci 9.Š
Hepatitída typu A – označovaná aj ako „choroba špinavých rúk“, je prenosné ochorenie, ktorého pôvodcom je vírus hepatitídy A. Zdrojom nákazy je infikovaný človek v infekčnom štádiu ochorenia, kontaminovaná voda a potraviny.
10. október je venovaný nášmu duševnému zdraviu. Každý z nás by mal myslieť na to, ako sa cíti v kontakte sám so sebou, aké má formy psychohygieny, čo môže robiť pre svoje zdravie. Veľké množstvo času strávené v prírode, so zvieratkami, byť aktívny - športovať , byť so svojimi blízkymi, s priateľmi. Aj to môžu byť spôsoby ako si udržať duševné zdravie.
Aj tejto téme sa venovali pani učiteľky spolu so svojimi žiakmi (2.D, 3.D, 4B) Priblížili sme si tento deň v rôznymi aktivitami - besedou, testom, výtvarnou činnosťou, krabičkou starostí , kde deti vhadzovali svoje napísané a nakreslené starosti. Pripomenuli sme žiakom, že v prípade potreby sa môžu v škole obrátiť na svojho triedneho učiteľa, alebo na niekoho komu dôverujú. Vo vestibule školy je aj informačná nástenka k tejto téme.
Mgr. Katarína Švecová
Dňa 10. 10. 2024. sa naša škola zapojila do celoslovenskej akcie pod názvom: „ Upracme Slovensko“.
Spojili sme príjemné s užitočným. Pobyt na čerstvom vzduchu spojený s čistením okolia našej školy a blízkeho parku. Boli sme nemilo prekvapení, čo všetko sme našli. Vyzbierali sme 6 vriec odpadu a skrášlili tak naše okolie.
V upratovaní budeme pokračovať, veď je to prostredie, v ktorom žijeme.
Mgr. Laskovská, Mgr. Pompová
Dňa 8. 10. 2024 sa žiaci zo 6. A triedy zúčastnili akcie „Čisté hory“, kde sa mohli na vlastnej skúsenosti naučiť, aké dôležité je chrániť a pomáhať nášmu okoliu.
Za pomoc našim Tatrám patrí poďakovanie všetkým žiakom, ktorí sa akcie zúčastnili a odľahčili tatranskú prírodu o 10 kg odpadu.
Mgr. Katarína Laskovská
Dňa 4.10. 2024 sa žiaci 6.A triedy zúčastnili exkurzie na hrade v Kežmarku. Cez hradnú expozíciu spoznávali môj región. Dozvedeli sa zaujímavosti o hradných povestiach, o živote na hrade, pod hradom. V múzeu sa neplánovane pohrali s vedeckými hračkami. Mgr. Kleinová
Aj v tomto šk. roku sa prvý októbrový týždeň žiaci 1. stupňa preobliekli do farieb a pripomenuli si tak Svetový deň zdravej výživy, ktorý sa každoročne oslavuje v októbri. Týždeň si už tradične obohatili aj farebne zladenou desiatou. Cieľom bolo žiakom spestriť vyučovanie a motivovať ich k zdravému životnému štýlu. Aktuálne témy, ako žiť zdravo, ako neškodiť svojmu telu, je potrebné si pripomínať neustále... Žiaci počas vyučovania, ale aj v ŠKD realizovali rôzne športovo-zábavné aktivity, rozprávali o vitamínoch v ovocí a zelenine, kreslili potravinovú pyramídu, vypĺňali doplňovačky a pracovné listy zamerané na zdravú výživu. Nástenky sa postupne zafarbovali, bola radosť pozerať sa do tried. Všetkým nám pestré farby rozveselili tento týždeň.
Európsky týždeň športu je iniciatívou Európskej komisie na podporu športu a pohybovej aktivity v celej Európe. Tento týždeň je určený naozaj pre každého – bez ohľadu na vek, zázemie či úroveň zdatnosti.
Hlavnou témou zostáva výstižné „#BeActive“ – činorodosť, ktorá má nabádať k pohybu a zdravému životnému štýlu celoročne. Stačí si zacvičiť a rozhýbať sa!
Aj naša škola zrealizovala takýto športový deň, na ktorom si mohli deti vyskúšať rôzne pohybové aktivity.
Snažili sme sa našim žiakom spríjemniť deň a rozhýbať ich.
Hlavní koordinátori športového dňa.
Svetový deň mlieka je medzinárodnou každoročnou udalosťou propagovanou od roku 2000
Organizáciou pre výživu a poľnohospodárstvo. Mlieko a mliečne produkty pomáhajú naplniť
požiadavky na plnohodnotnú výživu rastúceho organizmu. Podstatou tohto dňa je oslava významu
mlieka v školách. Je to spôsob, ako zvýšiť detské povedomie, upozorniť na dôležitosť pitia mlieka,
jeho výživové hodnoty a na jeho zdravotné prínosy pre rastúce deti.
Liptáková
Za Medzinárodný deň eura bol Európskou úniou vyhlásený 24. september.
Jednotlivé štáty, po vstupe do zoskupenia, opustili vlastnú menu a prijali spoločnú menu Európskej únie. Cieľom tohto kroku má byť zjednodušenie obchodovania a ekonomických vzťahov medzi členskými štátmi.
Deň eura sme si pripomenuli aj na našej škole. Žiaci 1. stupňa mali vyučovanie zamerané na rozvoj finančnej gramotnosti prostredníctvom rôznorodých aktivít. Žiaci sa zoznámili s našou menou – eurom, spoznávali jednotlivé mince, bankovky, ochranné prvky bankoviek a výhody eura.
Mgr. Mária Bineková
Každoročne sa v Tatranskej Lomnici a okolí koná koncom septembra akcia pod názvom Čisté hory. Trieda 7.A sa ako tradične aj tento rok spolu s lesným pedagógom stala súčasťou tejto zmysluplnej a veľmi peknej akcie. V pondelok 30. septembra vyzbierali odpadky cestou na Tatranské Matliare a v okolitých lesíkoch. Čo nás teší je, že množstvo odpadu sa postupne výrazne znižuje a to znamená, že naše hory a okolie sa stávajú naozaj čisté😊. Deťom veľmi pekne ďakujem za snahu a aktívnu účasť.
Mgr. Anna Galschneiderová
Po roku sme sa opäť navštívili festival vedy v OC MAX Poprad, ktorý prináša unikátne novinky a prezentácie zo sveta výskumu a inovácií. Bola to neobyčajná príležitosť spoznať rôzne vedné disciplíny. Navyše sme mali výnimočnú šancu porozprávať sa s odborníkmi z celého Slovenska a Európy, ukázali nám, ako vyzerá ich práca a ako sa vedia popasovať s ich každodennými výzvami. Najzaujímavejšia bola ohňová šou, ktorú prezentovali žiaci Gymnázia sv. Jána Pavla II spolu so svojím učiteľom chémie.
RNDr. Janka Šoltýsová